Dovolenka 2017 Turecko

Tip: kliknutím na obrázok zobrazíte celú galériu (8 obrázkov)

O krajine

Turecké územie patrí k najstarším trvalo osídleným regiónom na svete. Prvou ríšou, ktorá na území dnešného Turecka existovala v staroveku bola Chetitská ríša (od 18. do 13. stor. pred Kr.) Už od 12. stor. pred Kr. bolo západné pobrežie Anatólie kolonizované Grékmi. V 6.-5. storočí bola Anatólia dobytá Peržanmi, s ktorými viedli Gréci vojny. Nakoniec Anatóliu porazil vo významnej bitke Alexander Macedónsky. Po jeho smrti sa rozpadla na niekoľko helenistických štátov. Mnohí Gréci sa usadili v rôznych častiach Anatólie, čo viedlo k helenizovaniu celej oblasti. Tieto štáty nemali dlhé trvanie a do konca 1. stor. pred Kr. všetky ovládla Rímska ríša. Po jej delení, v roku 395 Turecko pripadlo Byzantskej ríši. V 11. stor. dochádzalo k osídľovaniu tureckým obyvateľstvom. V roku 1299 sa Osman I. stal prvým sultánom Osmanskej ríše, ktorá ako moslimský štát započala ťaženia do Európy, Ázie i Afriky. Sultán ako hlava Osmanskej ríše mal neobmedzenú (absolútnu) moc. Počas tohto obdobia väčšina obyvateľov Anatólie, ktorí boli gréckeho pôvodu sa islamizuje a poturčuje. Gréci sa udržali iba na pobrežiach, v Kappadócií a vo veľkých mestách, kde žili aj Židia a Arméni. Osmanská ríša zanikla v roku 1923, kedy Mustafa Kemal Atatürk založil republiku. Ten sekularizoval štát a zaviedol mnohé iné reformy s ďalekosiahlymi dôsledkami. V tomto roku bola podpísaná Grécko-turecká výmena obyvateľov, potom, čo boli grécke vojská porazené. 2 000 000 Grékov opustilo Turecko, naopak do Turecka prišlo približne 500 000 moslimov z Grécka. Turecko sa pokladá za súčasť Európy vznikom Tureckej republiky 29. októbra 1923.

Poloha

Turecko sa rozprestiera medzi dvoma kontinentmi Európou a Áziou. Symbolicky ho spája monumentálny Bosporský most v Istanbule. Územie Turecka je približne 1600 km dlhé a 800 km široké. Z toho v Európe na Balkánskom polostrove leží iba 3 % územia a ostatných 97 % územia leží v juhozápadnej Ázii na polostrove Malá Ázia (nazývanom tiež Anatólia). Turecko obmývajú štyri moria: Čierne, Marmanské, Egejské a Stredozemné. Susedí s viacerými krajinami v európskej časti, sú to Bulharsko a Grécko a v ázijskej časti má spoločné hranice s Gruzínskom, Arménskom, Azerbajdžanom, Iránom, Irakom a Sýriou. Turecko je prevažne hornatá krajina. Nížiny sa nachádzajú len v európskej časti. Veľkú časť vnútrozemia vypĺňa rozsiahla náhorná plošina Anatólia, ktorá je takmer po celom obvode lemovaná horami. Najvyššou horou je 5 165 m vysoký Ararat nachádzajúci sa na severovýchode krajiny. Obyvateľstvo sa skladá prevažne z Turkov a národnostných menších, z ktorých najväčšie zastúpenie majú Kurdi. Turci vyznávajú islamské náboženstvo.

Podnebie a prírodné podmienky

Vzhľadom na rozlohu krajiny sa podnebie v jednotlivých častiach výrazne líši. Zatiaľ čo vnútrozemské kontinentálne podnebie prináša horúce letá a veľmi chladné zimy, na stredomorskom pobreží panuje príjemné teplé subtropické počasie, ktoré spôsobuje, že letná turistická sezóna je veľmi dlhá a trvá od apríla až do začiatku novembra. Počas hlavnej turistickej letnej sezóny tu vystupujú maximálne denné teploty bežne na 35°- 40°C. Noci sú teplé a teplota klesá na 20 °C, preto sú vhodné na príjemné večerné prechádzky.

Mesiac         V VI VII VIII XI X

Vzduch °C  27 31 35 37 33 29

Voda °C     20 22 25 27 26 23

Čas a časový posun

V Turecku je o 1 hodinu viac oproti Slovenskej republike.

Jazyk

turecký

 

Počet obyvateľov

cca 74 000 000

Hlavné mesto

Ankara

 

Mena a devizové podmienky

Úradnou menou Turecka je nová Líra (1 TRY=100 kurušov). Odporúčame zameniť si Euro alebo USD, ktorými spravidla možno platiť v každom lestovisku. Kreditnými kartami sa dá platiť vo väčších hoteloch, benzínových pumpách a v požičovniach áut. Devízové prostriedky môžete doviesť v neobmedzenom množstve, od 5 tis. USD podliehajú deklarácii. 1 Euro= cca 2,81 TRY kurz sa odvíja od aktuálnej ekonomiky.

Očkovanie a lekár, osobná bezpečnosť

Pre vstup do Turecka nie je povinné žiadne očkovanie. V záujme Vášho zdravia pite iba balenú vodu z obchodu (voda má odlišné mikrobiologické zloženie od našej; zdravotne je síce neškodná, náš organizmus na ňu však nie je zvyknutý), poriadne oplachujte kúpené ovocie a zeleninu, nekombinujte príliš jedlá, ktoré nepoznáte. V lekárňach (Eczane) bez problémov dostanete lieky, bežne predávané u nás, pričom ich cena je porovnateľná. V prípade potreby lekárskej pomoci sa obráťte na recepciu hotela alebo delegáta.

Vízové povinnosti

Pre občanov Slovenskej republiky pri cestách do Turecka za účelom turistiky, ktoré nepresiahnu 90 dní, je od 23.08.2013 vízová povinnosť zrušená. Občan SR potrebuje na cestu do Turecka cestovný pas platný minimálne 3 mesiace po návrate z krajiny.

Dôležité kontaktné adresy

ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY

 

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare

Ataturk Bulvari 245, Kavaklidere, 066 92, Ankara4

Tel: 0090-312/467 50 75 (76)

 

Veľvyslanectvo Turecka v SR
Holubyho 11, 811 03 Bratislava 
Tel: +421 2 5441 550

+421 2 5441 5606 

Poznámka

Majte na zreteli dodržiavanie zákona, podľa ktorého sa prísne trestá napádanie, ohováranie a zosmiešňovanie Ataturka, tureckej zástavy, Tureckej republiky a pod.

Popis

TURECKO  – krajina plná kontrastov, vznášajúca sa medzi starými orientálnymi tradíciami a európskym pokrokom, mnohotvárna a jedinečná. Objavíte tu tajomný Orient, jedinečné antické pamiatky, neopakovateľné zázraky prírody, nekonečné nádherné pláže, najkvalitnejšie hotely Turecka či tureckú pohostinnosť.

Turecko - dovolenky

zoradiť:cenudátum
FM zľava
Detail zájazdu
cena od 450 €
s príplatkami od 639 €
all inclusive

od: 20.5.2017

na 8 dní

letecky  Bratislava, Košice, Sliač

Príjemný hotel v blízkosti rušného centra mesta Alanya, kde nájdete množstvo obchodov, barov, kaviarní a reštaurácií. V bezprostrednej blízkosti hotela je nádherná piesočnatá Kleopatrina pláž, ktorá je od hotela oddelená miestnou komunikáciou. Na pláži je k dispozícií široký výber plážových a vodných športov.
Typy izieb:
FM zľava
Detail zájazdu
cena od 503 €
s príplatkami od 692 €
all inclusive

od: 20.5.2017

na 8 dní

letecky  Bratislava, Košice, Sliač

Moderný hotelový komplex leží v stredisku Okurcalar priamo na štrkovo-kamienkovej pláži. Centrum strediska sa nachádza asi 3 km od hotela a historické mestečko Side je vzdialené 32 km. Príjemnou asi 20 minútovou prechádzkou popri pláži sa môžete dostať do obľúbeného Alara Grand Bazára. Letiska v Antalyi je vzdialené od hotela 85 km.
Typy izieb:
FM zľava
Detail zájazdu
cena od 781 €
s príplatkami od 970 €
all inclusive

od: 20.5.2017

na 8 dní

letecky  Bratislava, Košice, Sliač

Vynikajúci hotelový komplex je obľúbený ako u mladých, tak u starších ľudí a obľubujú ho aj rodiny s deťmi. Obrovský areál ponúka množstvo zábavy, ale aj vytúžený pokoj a relax. Patrí do kvalitnej hotelovej siete Süral a je situovaný v jednom z najobľúbenejších stredísk tureckej riviéry, v Side, priamo na krásnej piesočnatej pláži. Centrum Colakli je vzdialené 2 km, historické centrum Side 9 km.
Typy izieb:
FM zľava
Detail zájazdu
cena od 863 €
s príplatkami od 1 052 €
ultra all inclusive

od: 20.5.2017

na 8 dní

letecky  Bratislava, Košice, Sliač

Luxusný hotel Royal Alhambra Palace sa nachádza priamo na krásnej piesočnatej pláži s pozvoľným vstupom do mora v stredisku Side-Colakli. Hotel je spojením histórie a komfortu v dnešnej modernej architektúre. Nachádza sa 10 km od centra Side a od centra strediska Manavgat je vzdialený 14 km.
Typy izieb:
FM zľava
Detail zájazdu
cena od 873 €
s príplatkami od 1 062 €
ultra all inclusive

od: 20.5.2017

na 8 dní

letecky  Bratislava, Košice, Sliač

Luxusný hotel Royal Dragon, postavený podľa inšpirácie juhovýchodnej Ázie, je situovaný priamo na piesočnatej pláži s krištáľovo čistým morom. Od centra mesta Side je vzdialený 5 km, od centra mesta Manavgat 10 km.
Typy izieb:
FM zľava
Detail zájazdu
cena od 901 €
s príplatkami od 1 090 €
ultra all inclusive

od: 20.5.2017

na 8 dní

letecky  Bratislava, Košice, Sliač

Extravagantný a nekonvenčný dizajn hotela bol od jeho otvorenia v roku 2006 ocenený niekoľkými prestížnymi oceneniami a momentálne patrí medzi TOP 10 hotelov sveta. Všadeprítomné zrkadlá, originálny systém osvetlenia, ktorý umožňuje meniť osvetlenie izby. Hotel sa nachádza v jednej z najluxusnejších oblastí Tureckej riviéry, v Beleku. Do centra mesta Belek je to 1 km. Royal Adam & Eve je situovaný priamo na súkromnej piesočnatej pláži. Hotel je určený pre osoby staršie ako 16 rokov.
Typy izieb:
FM zľava
Detail zájazdu
cena od 921 €
s príplatkami od 1 110 €
ultra all inclusive

od: 20.5.2017

na 8 dní

letecky  Bratislava, Košice, Sliač

Luxusný hotel, otvorený v roku 2011, sa nachádza v stredisku Lara, 17 km od centra mesta Antalya. Od pieskovej pláže ho delí len hotelová záhrada s hotelovými bazénmi, amfiteátrom a ďalšími zábavnými atrakciami pre dospelých aj pre deti.
Typy izieb:
zoradiť:cenudátum
Štát:
Oblasť:
Stredisko:
Dospelých:
Detí:
Vek:
Počet osôb zodpovedá obsadeniu v jednej izbe!
Odchod od:
Návrat do:
doprava:
letisko:
Názov hotela:
Počet dní:
Viac
Príbuzné vyhľadávania
Naposledy objednané
Informácie
Solvex na internete
Google+ Facebook Twitter YouTube
Google+ Facebook Twitter YouTube
Google+
Facebook


Poďakovania klientov
21.8.2016 Renata: Bulharsko, Zlaté piesky, Renáta
Ďakujeme CK Solvex za vynikajúcu dovolenku, delegátke Elen za perfektný prístup, personálu hotela Gladiola Star**** na Zlatých pieskoch v Bulharsku za výborné služby.
1.8.2016 super dovolenka 2016, tomáš
Chcem sa poďakovať CK-Solvex za perfektnú dovolenku strávenú v Prímorsku-hotel Orios.Všetko bolo super.Čisté a krásne more,pekné ubytovanie.Čo sa týka stravy mohla byť trochu pestrejšia,chýbali nám špeciality bulharskej kuchyne.Spoznali sme príjemných a ústretových delegátov Davida,Mateja,Zola a Katku.Tiež ďakujeme čašníkom Žane,Mirke a Tomovi ktorí boli stále milí, usmievaví a tým sa postarali o našu super dovolenku.
10.9.2016 hotel orios Podakovanie, Anna
Bulharsko Primorsko
.26.7.2016 Podakovanie manzelia Anna a Ondrej
Touto cestou sa chcem podakovat ck solvex za prijemnu super dovolenku Hotel Orios vynikajuce po vsetkych strankach mily personal vyborna strava krasna pláž blizkosti hotela boli sme maxmimalne spokojny podakovanie patri aj delegatke Linde za mile privitanie na letisku Burgas a za mile privitanie a prekvapenie delegatovi Matejovi.za vybornu službu ck solvex prajem vam vela úspechov a určite o rok sa vratime s pozdravom manzelia s Petržalky
Certifikáty

Kooperativa poistný certifikát CK Solvex a Certifikát kvality ISO 9001 CK Solvex Osvedčenie o členstve v SACKA CK Solvex Osvedčenie ALBENA

volať Solvex

CK Solvex s.r.o.
Copyright © 2011 Všetky práva vyhradené
ISO 9001:2008