Dovolenka 2017 Omán

Tip: kliknutím na obrázok zobrazíte celú galériu (1 Obrázok)

Zakladné údaje

Omán sa nachádza na Strednom východe, na juhovýchode Arabského polostrova. Jeho pobrežie je ohraničené Arabským morom a Ománskym a Perzským zálivom. Susedí so Spojenými arabskými emirátmi (dĺžka hranice 410 kilometrov), Jemenom (288 kilometrov) a Saudskou Arábiou (676 kilometrov). Rozloha štátu podľa ománskych zdrojov dosahuje 212 460 km². Niektoré pramene uvádzajú až 309 500 km² kvôli nejasnému stanoveniu hraníc v púštnych oblastiach. Súčasťou Ománu sú tiež exklávy Madha a Musandam a niekoľko ostrovov (napríklad Masíra).
Krajina je veľmi rôznorodá a nepresahuje 100 až 400 metrov výšky. Severná pobrežná oblasť al-Batína je využívaná k poľnohospodárstvu, od vnútro zemnej púšte Rub al-Chálí ju oddeľuje vysoké vápencové pohorie Al Hadžar. Na juhu sa pozdĺž pobrežia rozkladá Arabská tabuľa, dosahujúca miestami výšky až 1 400 metrov, a horská oblasť Karra

 

Dejiny

Omán sa za čias Sumerov volal Magan. Neskôr sa stal jednou z provincií Perzskej ríše. Arabi sem prišli spolu zo začiatkom nášho letopočtu. Územie krajiny ovládli okolo roku 632. Islamská odnož Ibadijov v tu založila svoj imanát v roku 751. Imáni si v krajine udržali moc až do polovice 20. storočia. Omán bol vždy dôležitým obchodným centrom. V roku 1508 sa Portugalci zmocnili najdôležitejšieho prístavu Maskat, o storočie neskôr ich vyhnali Turci. V 18. storočí boli porazení zakladateľom dnešnej dynastie sultánov Ahmadom Ibn Saídom. Začiatkom 19.storočia sa Omán stal významným a mocným štátom, ovládal dnešné Spojeneé arabské emiráty, Zanzibar, na brehoch Pakistanu získal oblasť Gwadar. Po čase svoju moc stratil a stal sa britským protektorátom, ktorý trval až do roku 1971.
V roku 1913 odmietli vnútrozemské kmene uznať sultána za svojho iimána a došlo ku rozdeleniu vnútrozemia - Ománu a pobrežia – Maskatu. Sultáni upevnili svoju moc nad vnútrozemím až v roku 1959. V roku 1970 získal moc v krajine súčasný sultán Qaboos bin Said Al Said, ktorý krajinu otvoril modernizácii a reformám. Ženy tu získali volebné právo v roku 1997. V roku 2001 boli vojenské základne v Ománe využité americkou armádou pri ťažení proti afganskému Talibanu.

 

Náboženstvo
Najrozšírenejším náboženstvom v krajine je islam. Približne tri štvrtiny Ománcov sa hlási k ibadíjovskej odnoži islamu, čo z Ománu činí unikátny moslimský štát, pretože tu neprevládajú ani sunnitskí, ani šíitskí moslimovia. Zástupcovia týchto zvyšných dvoch vetví islamu tvoria spoločne s hinduistami väčšinu zo zvyšnej štvrtiny populácie. Sunniti obývajú hlavne mesto Súr vrátane jeho okolia a juhozápadnú oblasť Dafár, a tvoria tak najväčšiu neibadíjovskú skupinu veriacich..
Omán sa radí medzi nábožensky konzervatívne krajiny, medzi tunajšími rôznorodými náboženskými skupinami však panuje veľká tolerancia. Ale snaha o konverziu moslimov na iné náboženstvo bude vnímaná negatívne, hoci nie je oficiálne zakázaná.

Očkovanie a lekár
Očkovanie sa pre cestu do Ománu nevyžaduje.

 

Zdravotníctvo
Zdravotnícke zariadenia a nemocnice v hlavnom meste sú na dobrej úrovni. Pre cudzincov prichádzajú do úvahy dve súkromné kliniky a množstvo súkromných ordinácií praktických lekárov. Zásobovanie liekmi je dobré. Do krajiny sa neodporúča cestovať osobám s chronickými chorobami a astmatikom.

Doprava
Na riadenie auta si budete musieť vybaviť miestny vodičský preukaz. Stav komunikácii je výborný. Šoférovanie v Ománe je veľmi príjemné a pohodlné. Jazdí sa vpravo. Taxíky sú hlavne vo veľkých mestách, ale sú dosť drahé. Autobusová doprava v krajine je taktiež na vysokej úrovni. Klimatizované a pohodlné autobusy jazdia po celej krajine. Letecká doprava nie je určená pre menej solventných turistov. Medzi väčšími mestami denne premávajú diaľkové autobusy. Miestna autobusová doprava premáva len vo väčších mestách. Najbežnejším verejným dopravným prostriedkom je "hromadný" taxík (pre cca.10 cestujúcich). Je to pomerne lacný ale pomalý spôsob dopravy. Prenájom auta z požičovne je drahší. Väčšina autopožičovní sídli priamo na letisku v Maskate.Rovnako ako u nás platí aj v Ománe zákaz alkoholu za volantom, prísne sa kontroluje a trestá prekročenie povolenej rýchlosti, telefonovanie počas jazdy a nepoužívanie bezpečnostných pásov.

O krajine

Jeden z ozajstných klenotov arabského sveta leží v juhovýchodnej časti Arabského polostrova ma pobreží Ománskeho zálivu a Arabského mora a hraničí s Jemenom, Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi. Objavte s nami úžasné prírodné scenérie, zelenú tropickú prírodu, biele pláže, tyrkosový Indický oceán i tajuplné stratené púštne miesta. Vyskúšajte si život beduínov, zajazdite si na ťavách, ochutnajte miestnu orientálnu kuchyňu a pokochajte sa dych berúcimi vyhliadkami.

Podnebie a prírodné podmienky

Ománska klíma je spoločne s topografiou rôznorodá, s vlhkými prímorskými oblasťami a tropický teplým suchým púštnym vnútrozemím. Hoci sú dažďové zrážky spravidla nepravidelné a nepatrné, južne položená provincia Dafár zachytáva monzúny z Indického oceánu, spadajúce medzi júnom a septembrom. Vnútrozemské letné teploty môžu stúpnuť až na 54 stupňov Celzia. Väčšina turistov krajinu navštevuje počas miernejšie teplých mesiacov, v čase medzi októbrom až aprílom, spolu s návštevníkmi z krajín Rady pre spoluprácu arabských štátov v Zálive (skrátene GCC) uprednostňujú mesiace júl a august, kedy obdobie monzúnov prichádza do Dafáru.[17]Tropické a subtropické s horúcim a vlhkým počasím, vysoké denné teploty až 47 °C. V krajine prevládajú dlhé obdobia sucha.

 

POČASIE V OMÁNE (Muscat)

Mesiac     I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.

Vzduch   26 26 28  32 37 38  36   33    34 34 32  28

Voda      24 24 24  24 25  27  29  29    27  26 25 24

Zrážky   21 17   0    0   0  18    0    0      0  11   8  28

Čas a časový posun

Časový posun
Časový posun oproti Slovenskej republike je + 3 hodiny.

Jazyk

Jazyk
Úradným jazykom je arabčina, dohovoríte sa aj anglicky.

Hlavné mesto

Muscat, hlavné mesto Ománu sa skladá z častí Muscat, Mutrah, Ruwi. Mutrah je rezidenčná časť mesta, Ruwi obchodná časť a Muscat historická časť. V ňom už nájdete mnoho turistických atrakcií – od Sultánovho palácu, cez množstvo mešít (najznámejšia je napr. mešita Ali) až po celý rad obchodíkov so suvenírmi, z ktorých určite nebudete odchádzať s prázdnymi rukami. Mimo hlavného mesta sa nachádza tiež množstvo turisticky zaujímavých miest, ako napr. mestečko Sur s obrovskou starobylou pevnosťou, Barka, kde sa môžete stať pozorovateľom tradičných býčích zápasov či Salalah a jeho okolie, ktoré sú mimoriadne archeologicky zaujímavé.

Mena a devizové podmienky

Miestnou menou je ománsky rial/OMR/,ktorý sa delí na 1000 baiza. Kurz je cca 1 OMR= 2,10 EURO. Sú tu rozšírené kreditné karty, predovšetkým v hoteloch, CK, požičovniach áut a kamenných obchodoch.

Ceny a nákupy

Trhy teda klasické arabské sougy, nájdete v každom meste. Omán je zem stvorená pre nákupy suvenírov - či už ide o zlato, striebro, arabské odevy, kovové výrobky - napr. džezvy na kávu a iné ručne zhotovené predmety. Medzi najznámejšie a najatraktívnejšie suveníry patria tradičné ománske dýky - Khanjary, ďalej rôzne farebné textílie alebo vodné fajky. Krajina je v porovnaní s ostatnými exotickýmim krajinami veľmi lacná, benzín stojí cca 0,20 €, v rovnakej cene si kúpite čaj či kávu.

Kuchyňa

Arabské jedlo sa skladá hlavne z datlí, ťavieho mlieka, jahňacieho a ovčieho mäsa, potrebných chlebových placiek, ryže a kávy. Z predkrmov je typický warak al inab- vinné listy plnené zmesou ryže, mletého mäsa a korenia alebo šalát z kreviet či krabov, rôzne upravené ryby alebo hydinové šaláty. Perzský záliv je nesmierne bohatým loviskom rýb, k najchutnejším rybám patria zubeidi. Neodporúčame konzumáciu vody z vodovodného potrubia. Predáva sa balená pitná voda. Alkohol kúpite iba v hotelových reštauráciách a baroch.

Vízové povinnosti

Vstupné formality
Pre občanov Slovenskej republiky platí vízová povinnosť. Vízum si klienti vybavia pri vstupe do krajiny na letisku za poplatok 20 USD/osoba /6 OMR/.Návštevníci musia mať platný cestovný pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky.

Colné predpisy
Dovoz valút je neobmedzený. Zakázaný je dovoz erotických a pornografických materiálov v akejkoľvek podobe, drog a narkotických látok. Ak nie ste moslimská rodina môžete do krajiny doniesť 2 litre alkoholu. Ak užívate nejaké lieky, je treba zobrať si od nich lekársky predpis, pretože môžu byť považované za drogy. Cez hranicu nesmú prejsť politicky a nábožensky citlivé dokumenty a antiislamská literatúra. Kriminalita v krajine je nízka, tresty sú pomenre tvrdé – to platí aj pr cudzincov. v Ománe môžete dostať pokutu za jazdu v neumytom aute. Polícia vás môže zastaviť a zaplatíte pokutu 5 rijálov. Niekedy to riešia dohovorom.

Dôležité kontaktné adresy

Embassy of the Slovak Republic

3, Adel Hussein Rostom Str.

Káhira 11794 Egypt

Telefón:+20-2/3358240, 3357544, 3376901

Mobilný telefón: +20-122171845 (konzulárna a diplomatická služba pre občanov SR a EÚ)Fax:+20-2/3355810

 

Veľvyslanectvo Ománu

Wahringer Strasse 2-4/24-25 Viedeň

Telefón: 0043/1/310 86 43

Omán - dovolenky

Štát:
Oblasť:
Stredisko:
Dospelých:
Detí:
Vek:
Počet osôb zodpovedá obsadeniu v jednej izbe!
Odchod od:
Návrat do:
doprava:
letisko:
Názov hotela:
Počet dní:
Viac
Omán - oblasti
Príbuzné vyhľadávania
Naposledy objednané
Informácie
Solvex na internete
Google+ Facebook Twitter YouTube
Google+ Facebook Twitter YouTube
Google+
Facebook


Poďakovania klientov
1.8.2016 Viktória
Dobrý deň chcela by som Vám poďakovať za krásnu dovolenku v Bulharsku. Hlavne za ochotu pri vybavovaní:) Veľmi sa nám tam páčilo...Všetko bolo super,hotel,pláž,jedlo aj skvelé animátorky.Ešte raz ďakujeme :)
10.8.2016 hotel Monte Star, Tatiana
Dovolenkový raj, pravý oddych, teplučké, čisté more, na výber viac pláží, nádherná promenáda okolo cípu poloostrova, reštaurácie na každom kroku, strava lacná, príťažlivý nočný život v mestečku, stabilné počasie - Bulharsko je top! Hotel Monte Star mi vyhovoval svojim kľudom, lebo je typ "rodinného hotela", raňajky chutné, personál vždy milý a ústretový. Delegát David a Matej - profesionálny, výborný prístup. Ďakujem CK Solvex - aj dcéra zhodnotila, že to bola dosiaľ jej najkrajšia dovolenka!
17.7.2016 Skvelá dovolenka, Silvia
Chcem sa poďakovať za skvelú dovolenku v Prímorsku, hotel Orios. Všetko sa nám páčilo, strava, hotel, more, personál,len mám jednu námietku. Nepotrebujem počuť slovenské piesne pri bazéne ani anglické, ale čaro by to malo počuť bulharské, ktoré sme tam nepočuli ani raz.
Certifikáty

Kooperativa poistný certifikát CK Solvex a Certifikát kvality ISO 9001 CK Solvex Osvedčenie o členstve v SACKA CK Solvex Osvedčenie ALBENA

volať Solvex

CK Solvex s.r.o.
Copyright © 2011 Všetky práva vyhradené
ISO 9001:2008